Pri výpočte dane z príjmov právnických a fyzických osôb vychádzame vždy z nákladov a výnosov. Ich rozdiel tvorí hospodársky výsledok firmy, ktorý môže byť kladný (zisk) alebo záporný (strata). Nikto nechce platiť vysoké dane, avšak niekedy je potrebné dosiahnuť zisk, napríklad pre získanie úveru a podobne. Každý podnikateľ sa rozhoduje, akým smerom a ako bude rozvíjať svoje ekonomické aktivity.
Právnické osoby:
Klasický vzorec na výpočet dane z príjmov je rozdiel medzi nákladmi a príjmami.
- Pri strate: Daň z príjmu sa nerieši.
- Pri zisku: (za predpokladu, že nemáme pripočítateľné položky, tento zisk tvorí základ dane), daň bude vo výške 21 % zo zisku.
Ak sme v predchádzajúcich štyroch rokoch mali stratu, môžeme si ju uplatniť a tým znížiť základ dane o štvrtinu straty z minulého obdobia.
Ak máme v účtovnej evidencii pripočítateľné položky (napr. reprezentačné náklady, 20 % ceny pohonných hmôt u osobných áut, tzv. nedaňové náklady a pod.), tieto položky sa pripočítajú k výnosom. Teda rozdiel medzi nákladmi a výnosmi bude odlišný ako v klasickom prípade.
Podnikatelia by mali sledovať nielen klasickú výsledovku, ale aj podklady pre daň z príjmov. Tieto čísla sa vo väčšine prípadov odlišujú. Vo výsledovke je iba rozdiel medzi nákladmi a výnosmi, zatiaľ čo v podkladoch pre daň z príjmov sú zohľadnené aj pripočítateľné a odpočítateľné položky.
Fyzické osoby:
Pri fyzických osobách je stále možné využiť formu paušálnych výdavkov.
Použitie paušálnych výdavkov:
Spočítané príjmy (ktoré reálne boli zaplatené v danom roku) tvoria základ pre výpočet výdavkov.
- Výdavky si môžeme uplatniť vo výške 60 % z príjmov, maximálne do výšky 20 000 EUR.
- K takto vypočítaným výdavkom ešte pripočítame zaplatené odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Rozdiel príjmov a tohto súčtu tvorí základ dane. Následne si uplatníme nezdaniteľnú časť na daňovníka, aktuálne 4 414,20 EUR/daňovník/rok. Po zohľadnení týchto položiek nám vyjde čistý základ dane, z ktorého odvedieme 19 %.
V tomto prípade nie je potrebné viesť účtovníctvo, stačí evidencia príjmov. Tento spôsob využíva čoraz viac podnikateľov, hlavne tí, ktorí nemajú vysoké príjmy.
Fyzické osoby, ktoré neuplatňujú paušálne výdavky:
Táto skupina vedie riadne účtovníctvo.
- Základ dane tvorí rozdiel medzi príjmami a výdavkami.
- Uplatňuje sa nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka (4 414,20 EUR/rok).
Z vypočítaného základu dane sa odvádza 19 %.
Ak fyzická osoba má príjmy aj zo závislej činnosti, nezdaniteľnú časť na daňovníka si môže uplatniť iba raz. Pri príjmoch z prenájmu nehnuteľností sa výpočet dane mierne líši.
V prípade otázok týkajúcich sa tejto témy alebo ak potrebujete vypracovať daňové priznanie za konkrétne obdobie, neváhajte nás kontaktovať.
Autorkou článku je kolegyňa z nášho účtovného tímu Monika.